مروری بر کتاب مبانی مدیریت فرایند کسب و کار (Fundamental of Business Process Management)

کتاب مبانی مدیریت فرایند کسب و کار

کتاب های زیادی درباره مدیریت فرایند کسب و کار (BPM)  وجود دارد . کتاب هایی که با نگاهی کلی، تئوری ها و تجربیات این حوزه مدیریتی را بیان کرده اند و کتاب هایی که بصورت تخصصی به یک محدوده خاص از  مدیریت فرایند کسب و کار متمرکز شده اند ، بعنوان مثال کتاب هایی که در مورد BPMN یا داده کاوی نوشته شده اند . یا کتاب هایی آکادمیک همچون هندبوک های ۲ جلدی BPM که کلکسیونی از مقالات علمی است . اخیرا با توجه به راه اندازی و رشد دوره های BPM در دانشگاه ها ، کتاب هایی درسی طراحی شده اند که این موضوع را به دانشجویان معرفی می کنند .

کتاب مبانی مدیریت فرایند کسب و کار (Fundamental of Business Process Management) یک کتاب درسی است که توسط چهار استاد دانشگاه نوشته شده است : مارلون دوماس از دانشگاه تارتو کشور استونی، مارچلو لا روزا از دانشگاه کوئیزلند استرالیا، جان مندلینگ از دانشگاه وین اتریش و هاجو ریجرز از دانشگاه آیندهون هلند .

با شروع مطالعه متوجه شدم نه تنها این کتاب برای دوره های دانشگاهی مناسب است بلکه می تواند کتاب مقدماتی خوبی برای مدیران صنایع باشد .

نویسندگان اتصال خوبی را بین مدیریت کسب و کار و جنبه های فناوری اطلاعات ایجاد کرده اند . کتاب هایی همچون Business Process Change به جنبه های مدیریت کسب و کار اشاره دارند و کتاب هایی همچون Workflow Management به جنبه های فناوری اطلاعات مبحث مدیریت فرایند کسب و کار پرداخته اند . مولفان در کتاب گفته اند می خواهند کتابی را تولید کنند که  ” به BPM به عنوان یک موضوع بین رشته ای می پردازد و تلاش دارد توازنی را بین مدیریت کسب و کار و جنبه های فناوری اطلاعات ایجاد کند … “

علاوه بر مورد فوق مولفان تلاش کرده اند کتاب خوبی را برای آموزش های دانشگاهی تالیف کنند و مطالب کتاب قویا بر آخرین پژوهش ها در BPM پایه گذاری شده است .

عنوان فصل های کتاب به قرار زیر هستند :

۱- معرفی مدیریت فرایند کسب و کار

۲- شناسایی فرایند

۳- مبانی مدلسازی فرایند

۴- مدلسازی فرایند پیشرفته

۵- اکتشاف فرایند

۶- تجزیه و تحلیل کیفی فرایند

۷- تجزیه و تحلیل کمی فرایند

۸- بازطراحی فرایند

۹- خودکارسازی (اتوماسیون) فرایند

۱۰- هوش فرایند

مولفان بصورت کاملا شفاف بیان کرده اند که باور دارند مدیریت فرایند کسب و کار چیزی بیش از سیستم مدیریت فرایند کسب و کار (BPMS)است . در چرخه حیات ۶ مرحله ای تشریح شده در کتاب ، ۴ مرحله به مباحثی غیر از فناوری اطلاعات می پردازد و این ۴ مرحله را از وظایف تحلیلگران فرایند می دانند .

کتاب بخوبی خواننده را در مراحل مختلف چرخه حیات مدیریت فرایند کسب و کار به پیش می برد و با مثال های کاربردی در قالب مدل های فرایندی، تشریح خوبی از مفاهیم ارائه می دهد . در میان مطالب هر فصل تمرین های مناسبی برای درک بهتر مفاهیم گنجانده شده است و برای خواننده فرصت پردازش بیشتر مفاهیم را فراهم می آورد .

به نظر من اساتید دانشگاه و مدرسان BPM می توانند کتاب را بعنوان منبع درسی مورد استفاده قرار دهند و از مزایای تمرین های خوب آن بهره مند شوند . حال این سوال مطرح می شود که آیا این کتاب برای مجریان پروژه های مدیریت فرایند کسب و کار مناسب است ؟ تصور می کنم کتاب توانسته با بیانی گویا مفاهیم را تشریح کند و مروری زیبا از آخرین تکنیک های نرم افزاری  همچون ابزارهای BPMS و فرایند کاوی ارائه دهد که برای به روز آوری اطلاعات بسیار مفید خواهد بود .

این کتاب در حال ترجمه بوده و می توانید از طریق وب سایت اختصاصی آن اطلاعات بیشتری بدست آورید.

به دوستاتون بگین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.