اهمیت نشر و به اشتراک گذاری دانش و یک حرکت جهانی خوب در این زمینه

یکی از خصوصیات پدیده ها و سیستم ها توزیعی بودن (Distributed) بودن آنها است . مثلا پدیده فقر در سطح جهان . کشوری نمیتواند خود را از پیامدهای فقر در سایر کشورها مصون بپندارد و فقط به ریشه کن آن در کشور خود متمرکز شود .

دانش بشری هم خاصیت توزیع شده دارد . الگوی فکری انسان همه چیز دان عمرش به پایان رسیده و در حقیقت همه چیز را همگان دانند . لذا اشتراک دانش در بین انسانها  در جوامع و کشورهای مختلف راهکاری ضروری برای توسعه دانش بشری است و در دنیای امروز با توسعه فناوری های ارتباطی و امکان دسترسی راحت و سریع به دانش سایرین ، راهکارهای مبتنی بر سعی و خطا در موضوعاتی که بهترین عملکردها و دانش در سطح جهانی وجود دارد ، دیگر خریدار ندارد و چیزی جز ضرر و زیان به همراه نخواهد داشت .

وب سایت www.TED.com این امکان را مهیا کرده است . صاحبان اندیشه و تجربه در شهر ها و کشورهای مختلف دنیا روی سن حاضر می شوند و در زمان حدود ۱۸ دقیقه یکی از بزرگترین دستاوردهای تجربی و علمی و دانشی دوران عمر خود را با دیگران به اشتراک می گذارند و ویدئوی این صحبت ها در وب سایت TED  در دسترس عموم قرار میگیرد .

بعضی از سخنرانی ها تا ۲۰ میلیون بار بازدید داشته است و ویدئوهای با بازدید بالا تا ۵۰ زبان زیر نویس دارند از جمله زبان شیرین پارسی .

دوستانه توصیه میکنم فرصت استفاده و البته بکارگیری دانش های نهفته در این پایگاه دانش ارزشمند را از دست ندهید .

به دوستاتون بگین
1 پاسخ
  1. نیما ابراهیمی
    نیما ابراهیمی گفته:

    یکی از این همایش ها در دانشگاه شریف در سال ۹۲ با عنوان TEDx برگزار شد . البته هنوز من نتونستم به فیلم ها و مطالب اون همایش دسترسی پیدا کنم .

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.