خصوصیات رفتاری مشاوران مدیریت

مشاور مدیریت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حدود ۱۱ سال پیش در شرکتی با خدمات مشاوره مدیریت در سمت کارشناس پروژه ها مشغول به کار شدم. پس از انجام ۳ پروژه، به این نتیجه رسیدم که یک مشاور مدیریت خبره، نیاز داره قبل از ورود به این حرفه، سال ها در صنایع مختلف و در پست های سازمانی متنوع ایفای نقش کنه تا درک خوبی از فضای سازمانی و واقعیت های مدیریت سازمان پیدا کنه.

سعی کردم در این مسیر شاگردی کنم و بهترین راه شاگردی کردن را ورود به سازمان ها با عناوین کارگر، کارشناس، ارزیاب و مدیر دیدم.

صنایع مختلفی همچون خودرو، قطعات خودرو، لوازم خانگی، ریخته گری، الکترونیک، ساختمان، نفت و معدنی راتجربهکردم.

در این سال ها با مشاوران زیادی کار کردم و همیشه به عنوان مشتری خدمات آنها، این سوال را از خود می پرسیدم که اگر من به جای آنها بودم، چگونه رفتار می کردم و خدماتم را چگونه و با چه کیفیتی ارائه می کردم.

چند خصوصیت رفتاری را در این حرفه ضروری میدونم :

  • بررسی دقیق شرایط سازمان و عارضه ها و مقتضیات اون قبل از ارائه راهکار
  • اگر قبل از بررسی های دقیق مطلبی میخوام ارائه بدم، بگم تجربیات قبلی ما این بوده و یا این مطلب در ادبیات موضوع این گونه مطرح شده
  • برقراری ارتباط بدون تکلف و صمیمانه با کارکنان سازمان. چون در این فضای ارتباطی میشه فهمید واقعا در سازمان چه میگذره و افراد حاضر میشن واقعیت ها رو طرح کنن.
  • الگو بودن. به نظرم مشاور مدیریت باید سعی کنه قبل از دیگران خودش در مورد مفاهیم مدیریتی الگو باشه و خودش بیشترین دقت رو در اجرای اونهاداشته باشه. حضور منظم و سر وقت، مودب بودن، اشتیاق به بهبود، مرتب و آراسته بودن، تعهد به ارائه نظرات و خدمات با کیفیت و …
  • گفته هاش بر اساس منابع به روز و موثق باشه
  • قبل از حضور در جلسات آموزشی و مشاوره ای به دقت اون موضوع رو بررسی و مطالعه کرده باشه و با پردازش های با کیفیت حاضر بشه.
  • نسبت به پیشرفت سازمان و بکارگیری مطالبی که ارائه میده حساس باشه و احساس تعلق به سازمان داشته باشه.
  • بعد از اتمام دوره قرارداد به سازمان سر بزنه و کیفیت پیگیری و استمرار اقدامات و بهبودها رو جویا بشه
  • یک کانال ارتباطی دائم و آسان رو برای ارتباط سازمان با مشاور برقرار کنه تا در صورت وجود هر سوالی به سادگی امکان پرسش از مشاور وجود داشته باشه.

به امید روزی که مشاوران مدیریت ایرانی جایگاه واقعی خودشون رو در سازمانهای ایرانی برقرار کنن و مدیران ایرانی بتونن با اتکاء به مشاوران خبره، بهترین عملکرد را برای سازمان هاشون رقم بزنن.

 

به دوستاتون بگین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.